I Maraton TRIZ, Warszawa 14-18.03.2016

ODWIEDŹ NASZĄ STREFĘ WIEDZY O TRIZ

Klasyczny maraton to morderczy bieg na ponad 42 km. Prawdziwy test wytrzymałości, kondycji, strategii i mądrego rozkładania sił. Każdy, kto ukończy dowolny maraton na świecie, otrzymuje prawo do używania zaszczytnego tytułu maratończyka.

My mamy za sobą Maraton TRIZ. Pięć wyjątkowych, pracowitych dni, w których uczestnicy na przemian poznawali kolejne narzędzia TRIZ i pracowali nad rozwiązaniem realnych problemów związanych z technologiami produkcji, logistyki czy zarządzania.

Trzeba było rozsądnie rozłożyć siły. Pierwsze dwa dni potraktowaliśmy jako poziom Basic. Ale nie dajmy się zwieść nazwie – omówiliśmy tam kluczowe narzędzia TRIZ, które pozwalają dostarczyć konkretnych pomysłów na rozwiązanie większości sprzeczności. Użycie prostego parkingu pomysłów, odpowiednia analiza i znajomość 40 zasad pozwoliły nie tylko sprawnie rozwiązać przykłady szkoleniowe, ale też próbne tematy przywiezione przez uczestników.

Trzeciego dnia czekała nas prawdziwa uczta. Środek Maratonu to TRIZ Teamwork. Czas, kiedy organizm pracuje najefektywniej, w równym tempie, przy ustabilizowanym tętnie, wciąż jeszcze w dużej odległości do finiszu, ale z dużym zapasam siły. Warsztat Teamwork to w praktyce praca zespołowa. Na sali praktycy TRIZ oraz ci, którzy uczyli się przez poprzednie 2 dni. Pracując w mniejszych zespołach, rozgryzamy kolejne problemy uczestników. Niektóre zadania od wielu miesięcy czekały na usprawnienie. Jak przymocować przekładki do profili tak, aby nie spadały w transporcie, ale potem odklejały się bez śladu? Co zrobić, aby do klienta trafiały w 100% dobrze zmontowane rurki z gumowymi o-ringami? Czy da się obniżyć poziom stukania w elektromagnesie, nie obniżając jego wydajności? Te i kilka innych tematów dzięki narzędziom TRIZ wzmacniającym synergię wiedzy ludzi z różnych specjalności z minuty na minutę coraz bardziej zbliżały do konkretnego rozwiązania. Zamiast metody prób i błędów precyzyjne wskazywanie kierunków poszukiwań prowadziło grupy do sedna problemów i propozycji rozwiązań, które wymagały już tylko analizy przez technologów. Zakończyliśmy Teamwork zmęczeni, ale w doskonałych nastrojach. Pozostaje czekać na informacje od uczestników, jak zakończy się wdrożenie pomysłów w ich przedsiębiorstwach.

Dla tych, którzy dotrwali do tego etapu, zostały ostatnie dwa dni – TRIZ Ultra i pakiet kolejnych narzędzi pomagających rozłożyć problem na elementy pierwotne, mapować proces i poprzez myślenie abstrakcyjne odnajdywać zimne, inżynierskie rozwiązania. Zamiast szybko skakać do rozwiązania, uczymy się nieintuicyjnego przechodzenia przez kolejne narzędzia, by rozwiązywać problem systemowo. Znowu pojawiły się kolejne zgłoszone przez uczestników przypadki i kolejne świeże, zaskakujące pomysły na ich rozwiązanie.
Po 5 intensywnych, niezwykłych dniach zakończyliśmy pierwszy w Polsce Maraton TRIZ – połączenie szkolenia, praktycznych warsztatów i wzajemnej inspiracji uczestników.
Wszystkim, którzy wzięli udział choć we fragmencie Maratonu TRIZ, serdecznie dziękujemy za wkład, zainwestowaną energię, ciekawość, a nawet dociekliwość. Teraz to, co zrobicie dalej z nabytymi umiejętnościami, jest całkowicie w Waszych rękach. Będziemy cieszyli się z każdego Waszego sukcesu, patentu czy wdrożenia. TRIZ rozwija się poprzez praktykowanie.

Przemysław Lisek oraz Michał Hałas
Trenerzy/Moderatorzy; Grupa ODiTK

Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module
Image module