Recenzja książki – “TRIZ for Engineers”, Karen Gadd

O książce tej dowiedziałem się dzięki licznym rysunkom Cliva Goddarda, na które natrafiłem w Internecie, poszukując informacji o TRIZ. Wśród innych, często bardzo akademickich publikacji na temat TRIZ, właśnie zabawne rysunki stanowiły wyróżnik, który zwrócił moją uwagę. Jak się wkrótce okazało, znalazłem przypadkiem prawdziwą perłę wśród różnych pozycji na temat TRIZ.


Autorką książki jest Karen Gadd, która dokonała niezwykle trudnego czynu. Udało się jej stworzyć most pomiędzy teorią TRIZ, a praktyką. Praktyką rozwiązywania inżynieryjnych problemów w różnych branżach: od zaawansowanego przemysłu lotniczego i elektrowni nuklearnych do zwykłych fabryk walczących z konkurencją, opartą o tanią siłę roboczą. Karen zajmuje się TRIZ od niemal 20 lat. Pracuje jako konsultantka, prowadzi zespoły, które rozwiązują konkretne problemy oraz uczy – jak posługiwać się narzędziami TRIZ. Razem z Ellen Domb, Karen Gadd jest na świecie uznawana za prekursorkę „lekkiego TRIZ”, czyli TRIZ dostosowanego do zachodniej kultury i nowoczesnego stylu pracy nastawionego na efektywność.

Karen Gadd regularnie występuje na konferencjach na całym świecie. W czerwcu 2015 odwiedziła Polskę, występując w roli prelegentki na pierwszej organizowanej w Polsce konferencji TRIZ.

Zdj. Warszawa, czerwiec 2015. Karen Gadd (po prawej) na przykładzie filiżanki tłumaczy sprzeczność fizyczną.
Po lewej Michał Hałas, tu w roli tłumacza.


Tytuł książki wskazuje, do kogo jest ona kierowana. Są to inżynierowie borykający się ze swoimi problemami. Jednak w odróżnieniu od wielu opracowań TRIZ napisanych przez naukowców, książka Karen ma przyjazny język, zrozumiały dla niemal wszystkich. Pewnie dlatego publikacja cieszy się popularnością także wśród nie-inżynierów. Inżynierem i praktykiem TRIZ jest także Richard Parker, dyrektor badań i technologii w Grupie Rolls-Royce, który napisał przedmowę i rekomendację.


W książce znajduje się kompletna wiedza użytkowa nt. TRIZ, osadzona w realiach XXI wieku. Znajdziemy tam wyjaśnienia dla początkujących, opisy użycia i gotowe zestawienia narzędziowe. Takie jak słynnych „40 Zasad” czy „Rozwiązania Standardowe” w nowatorskim układzie. Oprócz dogłębnego wyjaśnienia poszczególnych narzędzi TRIZ, znaleźć można przykłady ich zastosowania w formie studiów przypadku. Przejrzysty układ książki zachęca do zaglądania do poszczególnych rozdziałów wtedy, gdy chcemy sobie odświeżyć wiedzę na temat konkretnych narzędzi. Przykładowo wyjaśnienie „9 Okien” (zwanych też operatorem systemowym lub myśleniem w skali i czasie) jest moim zdaniem najlepszym dostępnym opracowaniem na ten temat.


Pamiętać należy, że żadna książka nie wystarczy do praktycznego nauczenia się TRIZ. Publikacja Karen Gadd jest wyjątkowo dobrym podręcznikiem uzupełniającym wiedzę szkoleniową i pozycją, po którą praktykujący TRIZowiec chętnie będzie sięgał. Dlatego też z pełnym przekonaniem wybraliśmy tę książkę jako podręcznik podczas szkolenia TRIZ Basic w Grupie ODiTK.

Rys. Cliva Goddarda dzięki uprzejmości Oxford Creativity – TRIZ for Engineers, Karen Gadd


W ciągu pięciu lat od pierwszego wydania książka przetłumaczona została już na cztery języki, co jest ewenementem angielskojęzycznych publikacji w tym temacie. Nie mogę doczekać się przekładu na język polski.

Podsumowując, „TRIZ for Engineers” dobrze się czyta i z pewnością będzie po nią sięgał każdy, ktoaspiruje do praktykowania TRIZ. Dlaczego? Ponieważ jest to kompendium konkretnej wiedzy podanej w przyjemny sposób.


Recenzja dotyczy „TRIZ for Engineers”, wydanej przez Wiley w 2011 roku, 486 stron.

Michał Hałas


P.S. Podziel się swoimi wrażeniami z lektury TRIZ, napisz do michalas@oditk.pl by opublikować. Oto kilka książek, które ostatnio mam na tapecie:

książki TRIZ na kindla
papierowe książki TRIZ


Materiał zastrzeżony przez Grupę ODiTK, można udostępniać jedynie link do tego tekstu.