Podstawy TRIZ: macierz rozwiązywania sprzeczności technicznych i 40 zasad (przejście przez „Most TRIZ”) wyjaśnione na przykładzie
Oto skondensowane, przykładowe przejście od problemu do kierunków rozwiązania za pomocą najpopularniejszego narzędzia TRIZ. Więcej o TRIZ w innych artykułach .
Sytuacja początkowa:
problem jest ze stolikiem, który z jednej strony ma być łatwy w przenoszeniu (nie zbyt ciężki), a z drugiej strony ma być mocny. Wymagania te są sprzeczne, przynajmniej na pierwszy rzut oka.
Rys. Oxford Creativity triz.co.uk
Od znalezionego problemu przechodzimy dalej Mostem TRIZ, czyli po znalezieniu sprzeczności w naszej konkretnej sytuacji uogólniamy problem, znajdujemy proponowane kierunki rozwiązania dla takiej ogólnej sprzeczności w „macierzy rozwiązywania sprzeczności” – rysunek poniżej.
Rys. Uogólnienie problemu to znalezienie skrzyżowania wymagań – polepszyć wytrzymałość bez pogarszania ciężaru obiektu ruchomego. Efektem jest ogólne rozwiązanie, czyli naprowadzenie na niewielką grupę zasad, spośród 40 zasad.
Wynikiem naszego naprowadzania są cztery spośród 40 zasad. Najmniej użyteczna dla naszego konkretnego problemu wydaje się zasada 8. Pozostaje niewielki przeskok od zaproponowanych zasad do konkretnych rozwiązań – sprawdź opisy poszczególnych zasad tutaj. Dzięki temu narzędziu, nie musimy marnować zbyt wiele czasu, TRIZ nas ukierunkował na rozwiązania według tego, co statystycznie w patentach było najczęstszymi wskazówkami, dla danej uogólnionej sprzeczności. Dlatego kolejność rozwiązań nie była od najmniejszej do największej liczby, lecz od najczęściej znajdowanej w patentach.
Most TRIZ został przedstawiony poniżej:
TRIZ zawiera w sobie wiele innych narzędzi. 40 zasad i macierz rozwiązywania sprzeczności technicznych należą do najbardziej znanych.
TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań) jest systematyczną metodologią generowania rozwiązań opartą o statystyczne badania nad patentami i nauki ścisłe.
Podziel się ciekawym przykładem TRIZ do opublikowania, napisz do mhalas@oditk.pl
Michał Hałas,
Prawa do kopiowania tego artykułu zostały zastrzeżone – Grupa ODiTK