Nie bądź jak Żukow, bądź jak Koniew - w swobodnym przełożeniu na innowacyjność. Historycznie Koniew wybrał drogę okrężną, a jednak był szybszy i przy dużo mniejszych stratach niż Żukow w Operacji Berlińskiej.
Na ostatnim szkoleniu otwartym z TRIZ zdziwiłem się, jak duży procent #inżynierów interesuje się historią.
Dlatego na podstawie operacji Berlińskiej proponuje:
Bądź jak Koniew, który przełamał słabszą obronę na południowy wschód od Berlina i bez większych problemów dotarł do stolicy III Rzeszy jako pierwszy, mimo że miał znacznie dłuższą drogę do pokonania.
Żukow zaś natarł na Berlin najkrótszą drogą wprost ze wschodu, przez wzgórza #Seelow z ich mokradłami i świetnie dowodzoną przez gen. Heinriciego obroną niemiecką. Na mapie była to najkrótsza droga, jednak niezwykle krwawo okupiono każdy jej kilometr.
A lekcja z tej historii przełożona na język rozwiązywania problemów jest taka:
intuicyjnie najkrótsza droga może być też najtrudniejszą i nadspodziewanie powolną. TRIZ uczy, aby ułatwić sobie pracę i przejść się dookoła po „moście” zbudowanym przez kogoś innego i w ten sposób mniejszym wysiłkiem rozwiązać problem. Dotyczy to szczególnie tych trudniejszych problemów.
W historii innowacji są przykłady rozwiązań, które zajęły wynalazcom wiele lat, choć mogli wpaść na nie w kilka godzin, gdyby poszli drogą Koniewa: wydaje się ona dłuższa, ale jest znacznie szybsza.
Warto na koniec wspomnieć, że Stalin zdecydował, że zdobywcą miasta ma być Żukow i powstrzymał Koniewa. Zadbaj więc wcześniej, by nie ominęła Cię zasłużona nagroda (to mówi doświadczenie, a nie TRIZ).
#TRIZ to zestaw narzędzi do rozwiązywania najtrudniejszych problemów (nie tylko inżynierskich). O moście TRIZ przeczytasz w tym artykule.