Zapraszam do pełnej wersji artykułu o złocie ukrytym u Konstruktorów, czyli Design for Assembly (DFA).
Pełny artykuł opublikowany jest tutaj
Oto zajawka:
Wdrażanie DFA w organizacji powinno nie tylko zawierać szkolenia dla konstruktorów. Szczególnie managerowie muszą operować głównymi wskaźnikami DFA, z czego najważniejszy to Współczynnik Złożoności. Bez tego będą jedynie naciskać na szybsze skończenie projektowania, bo nie rozumieją czy konstrukcja jest wystarczająco dobra pod kątem przyszłego montażu.
Dzięki współczynnikowi złożoności managerowie wiedzą, jak dobrze zaprojektowany jest wyrób. Aby łatwo było go montować konieczna jest prostota konstrukcji. Współczynnik Złożoności (Wsp.Złoż.) właśnie mierzy złożoność, im niższy wskaźnik tym złożoność wyższa.
Niezależnie, który inżynier liczy ten współczynnik, powinno wyjść to samo.
Rys. Produkt po przeprojektowaniu wg. DFA ma taką samą funkcjonalność, ale jest sporo tańszy w produkcji. Kluczowa jest redukcja ilości części. Widać też wzrost Współczynnika Złożoności, który można porównywać pomiędzy różnymi konstrukcjami (źródło – materiały szkoleniowe GRUPA ODITK).
Pełny artykuł napisany jest z myślą o managerach, aby potrafili rozumieć inżynierów projektantów. Tytułowym złotem jest potencjał do osiągania dużych korzyści dla organizacji poprzez realne wdrożenie DFA w dziale konstrukcyjnym, ze wsparciem najwyższych managerów.
Michał Hałas